O projekcie

Od września 2018 r. do sierpnia 2020 Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami integracyjnymi w Chełmie realizuje międzynarodowy projekt Erasmus + pt. „Przyroda, ekologia, rzemiosło jako dziedzictwo kultury europejskiej” we współpracy ze szkołami:

• Bower Park Academy, Romford, Wielka Brytania
  • Základní škola Uničov, Haškova 211, Republika Czeska
  • Agrupamento de Escolas de Vilela, Paredes, Portugalia
  • Istituto Comprensivo Statale „Karol Wojtyla-Pontefice” S.Flavia, Włochy
  • Atakent Anadolu Lisesi, Izmir, Turcja

Poprzez realizację międzynarodowego projektu pt.”Przyroda, ekologia, rzemiosło jako dziedzictwo kultury europejskiej” chcemy rozwijać wśród naszych uczniów i społeczności lokalnych wrażliwość na globalne problemy środowiska i uczyć, jak w prosty sposób każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska w naszym najbliższym otoczeniu, jak i w szerszym zakresie. Chcemy także, aby nasi uczniowie poznali obszary chronione w swoich regionach oraz unikatowe gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla regionów szkół partnerskich i nauczyli się spędzać aktywnie czas w zgodzie z naturą. Dzięki temu, że projekt będzie realizowany w grupie międzynarodowej, uczniowie będą mogli porównać przyrodę różnych regionów Europy i zobaczyć, że wiele gatunków roślin i zwierząt występuje tylko na niewielu obszarach i są one charakterystyczne tylko dla niektórych rejonów Europy i dlatego należy i warto je chronić. W trakcie realizacji projektu jego uczestnicy nauczą się rozróżniać gatunki chronione, korzystać z planów i map, poszukiwać, gromadzić i analizować informacje z dostępnych źródeł np. książki, czasopisma, Internet, upowszechniać zdobyte wiadomości i wykorzystywać je praktycznie, nawiążą kontakt z przyrodą, wykształcą etyczne postawy w stosunku do żywych organizmów oraz świadomość dotyczącą globalnego problemu, jakim jest ochrona środowiska przyrodniczego. Nauczą się także prostych sposobów, jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska np. segregacja śmieci, recykling, reusing, czyli ponowne użycie produktów, reducing, czyli ograniczenie kupowania rzeczy, oszczędzanie wody i energii, udział w światowych i lokalnych akcjach na rzecz ochrony środowiska np. sprzątanie świata, dzień bez samochodu, sadzenie drzew, wirtualna adopcja dzikiego zwierzęcia – współpraca z organizacją WWF.

Kolejnym tematem projektu jest także nauka rzemiosła, charakterystycznego dla rejonu każdej ze szkół partnerskich. Różne, często ginące rodzaje rzemiosła są dziedzictwem kultury europejskiej. Ważnymi aspektami projektu są także praktyczna nauka języków obcych, nie tylko angielskiego, lecz także języków narodowych partnerów, czyli polskiego, włoskiego, portugalskiego, czeskiego i tureckiego oraz kształcenie umiejętności TIK, które będą potrzebne do stworzenia produktów projektu, takich jak prezentacji multimedialnych, filmów, gazetek, zdjęć, korespondencji internetowej między uczestnikami projektu. Zakładamy, że dzięki realizacji projektu nasi uczniowie nauczą się współpracować w grupie, nawiążą międzynarodowe kontakty interpersonalne, zwiększą motywację do nauki języków obcych i nauki przedmiotów przyrodniczych, a w przyszłości zdobycie nowych umiejętności podniesie wartość naszych uczniów na rynku pracy. Natomiast obecnie atrakcyjność projektu, czyli zajęcia w plenerze,

szkolenia, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, przedstawienia i współpraca z młodzieżą z innych państw europejskich sprawi, że uczniowie będą mieli większą motywację do systematycznego uczęszczania do szkoły i większą motywację do nauki, dzięki czemu nie będą przedwcześnie kończyć edukacji szkolnej. Oprócz wyżej wymienionych projekt zakłada także realizację takich działań, jak: konkursy z wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, konkursy artystyczne np. plastyczny, fotograficzny, teatralny, zorganizowanie festiwali przyrodniczych dla społeczności lokalnych.

Podczas realizacji projektu powstaną filmy, prezentacje multimedialne, ulotki, broszury, konspekty lekcji, scenariusze przedstawień teatralnych oraz wystawy zdjęć. Wszystkie te produkty będą dostępne nieodpłatnie na stronie internetowej projektu i na stronach internetowych szkół partnerskich w różnych wersjach językowych, zarówno w trakcie realizacji projektu, jak i po jego zakończeniu.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/wirtualny/ekoszkola.eu/public_html/wp-content/themes/wirtualny/page.php on line 22