Sprawozdanie z wycieczki do Poleskiego Parku Narodowego

W dniu 7 listopada 2018r. uczniowie klas 4b i 4d wzięli udział w wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego w ramach projektu Erasmus+ „Przyroda, ekologia i rzemiosło jako dziedzictwo kultury europejskiej”. Na początek uczniowie obejrzeli w siedzibie PPN film dokumentalny o parku, gdzie zobaczyli Park w czterech porach roku i wiele chronionych gatunków fauny i flory. Następnie podziwiali hodowlę żółwi błotnych.

Później wraz z przewodnikiem zwiedzili ścieżkę dydaktyczną „Dąb Dominik”. Pan przewodnik uczył uczniów rozpoznawać gatunki drzew, opowiadał o chronionych roślinach rosnących w Parku np. kopytniku, rosiczce oraz o chroniących zwierzętach mieszkających w Parku np. żółwiach błotnych, łosiach, bobrach, żurawiach itp.

Największą atrakcją ścieżki dydaktycznej „Dąb Dominik” jest zarastające Jezioro Moszne. Dzieci wędrowały do niego drogą leśną oraz drewnianymi kładkami. Na powierzchni jeziora unosi się kożuch roślinności (głównie mchów torfowców) nazywany płem bądź spleją. Po drodze uczniowie mijali różne typy lasów: grądy, olsy i bory sosnowe. Przy jeziorze przewodnik pokazał uczestnikom wycieczki także żurawinę błotną i podał przepis na konfitury.

Koordynator projektu
Agnieszka Raczyńska-Cyfra