Sprawozdanie z realizacji klasowego projektu edukacyjnego

Sprawozdanie z realizacji klasowego projektu edukacyjnego

Styczeń 2019r

Projekt przygotowała i zrealizowała klasa VI a z wychowawcą - Alicją Sroka w miesiącu styczniu 2019r. Projekt realizowany był w ramach programu Erasmus+ „Przyroda, ekologia i rzemiosło jako dziedzictwo kultury europejskiej”.

Celem projektu było kształtowanie postawy świadomego konsumenta poprzez ograniczenie toreb foliowych w gospodarstwie domowym.

Cele projektu:

Uczeń wie:

 • jak przebiega proces produkcji toreb foliowych i zna pojęcia z nim związane;
 • wie, że obowiązuje zakaz dystrybucji reklamówek foliowych w niektórych krajach;
 • wie, jaki jest negatywny wpływ jednorazówek na środowisko naturalne;
 • wie, że zachowania konsumenta wpływają na ilość odpadów.

Uczeń potrafi:

 • ograniczyć zużycie toreb w gospodarstwie domowym;
 • stworzyć torbę z materiałów przyjaznych środowisku.

Uczeń nabywa:

 • nawyk korzystania z toreb wielokrotnego użytku;
 • umiejętność wykonania torby ekologicznej;
 • umiejętność korzystania z zasobów multimedialnych;
 • motywację do działań na rzecz ochrony środowiska;

Uczestnikami projektu były klasy: V – VI

W ramach projektu przeprowadzono:

 1. Lekcje wychowawcze w klasach V - VI a na temat przebiegu procesu produkcji toreb foliowych oraz o negatywnym wpływie jednorazówek na środowisko naturalne z wykorzystaniem filmów: „Jak to jest zrobione?” – „Torebki foliowe” i „Worki na śmieci”.
 2. Na zajęciach plastyki pod opieką pani Barbary Sokół – Dobrzańskiej klasy VI wykonały plakaty na temat „Statystyczny Polak zużywa 450 torebek foliowych rocznie. Gdzie są Twoje?”. Wykonane prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym na parterze.
 3. Klasa VI a ogłosiła i przeprowadziła w klasach V – VI konkurs na „Najciekawszą torbę ekologiczną z podkoszulka”. Torby uczniowie wykonywali na lekcjach techniki pod opieką pani Marzeny Drozda. Jury w składzie : Marzena Drozda, Alicja Sroka, Barbara Sokół Dobrzańska nagrodziło prace następujących uczniów:
  1. Julita Pogonowska VIa
  2. Julia Bortone VIa
  3. Wiktor Błaszczuk VIa
  4. Oliwia Łuć VI a
  5. Amelia Nadolska Va
  6. Konstancja Błaszko Va
  7. Daniel Osiejuk VIa
  8. Katarzyna Szczepańska VIa
  9. Martyna Pieczykolan VIa
  10. Liwia Rybak Vb

Z podjętych w ramach projektu działań skorzystali uczniowie klas V - VI, nauczyciele, społeczność szkolna, rodzice przychodzący do szkoły. Projekt zwrócił uwagę na problem toreb jednorazowych zwanych potocznie ,,foliówkami”. Ukazał potrzebę kształtowania zdolności właściwego reagowania na niszczenie środowiska przez człowieka, ograniczenia używania toreb foliowych. Dzięki realizacji projektu, jego uczestnicy nabyli nawyki chroniące przyrodę. Duże znaczenie miało tu uświadomienie, że działania indywidualne powinny być częścią działań globalnych. Uczestnicy projektu podnieśli poziom wiary we własne siły, rozwinęli pozytywne postawy jak: empatia, wrażliwość na potrzeby innego człowieka oraz środowiska naturalnego.

Uczestnicy

 1. nabyli wiedzę: • na temat przebiegu procesu produkcji toreb foliowych i poznali pojęcia z nim związane; • o tym, że obowiązuje zakaz dystrybucji reklamówek foliowych w niektórych krajach; • o negatywnym wpływie jednorazówek na środowisko naturalne; • o tym, że zachowania konsumenta wpływają na ilość odpadów;
 2. nabyli umiejętność: • ograniczania zużycia toreb w gospodarstwie domowym; • tworzenia torby z materiałów przyjaznych środowisku
 3. wykształcili: • nawyk korzystania z toreb wielokrotnego użytku; • umiejętność korzystania z zasobów multimedialnych; • motywację do działań na rzecz ochrony środowiska

Alicja Sroka
Wychowawczyni klasy 6a


Strona do prawidłowego działania używa cookies Więcej informacji

Informacja prawna: Ustawienia plików cookie na tej stronie internetowej są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z przeglądania. Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij