Sprawozdanie z krótkoterminowej wymiany grup uczniów 06.05. – 10.05.2019 Polska

Sprawozdanie z krótkoterminowej wymiany grup uczniów 06.05. – 10.05.2019 Polska

W ramach realizacji projektu Erasmus+ pt. „Przyroda, ekologia i rzemiosło jako dziedzictwo kultury europejskiej” do Szkoły Podstawowej Nr 4 w Chełmie przyjechało na krótkoterminową wymianę grup uczniów 15 uczniów i 13 nauczycieli ze szkół partnerskich z Czech, Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoch i Portugalii.

W pierwszym dniu wizyty odbyło się najpierw uroczyste powitanie gości przez panią dyrektor Barbarę Anchimowicz oraz występy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4. W dwóch tańcach zaprezentowały się klasy 3a i 6a. Chór szkolny zaprosił gości do zaśpiewania kilku polskich pieśni, a klasy piąte zaprezentowały przedstawienie teatralne w języku angielskim „Kopciuszek w wersji współczesnej”. Następnie międzynarodowa grupa uczniów wzięła udział w dwóch lekcjach prowadzonych przez polskich nauczycieli: fizyce i języku angielskim. Natomiast grupa nauczycieli obejrzała w tym czasie jedną lekcję nauczania zintegrowanego, spotkała się z panią dyrektor, żeby zapoznać się z polskim systemem edukacyjnym oraz zwiedziła szkołę, wchodząc jednocześnie na chwilę na różne lekcje. We wszystkich zajęciach, atrakcjach i wycieczkach przygotowanych dla gości zagranicznych wzięli także udział uczniowie goszczący w swoich domach uczniów ze szkół partnerskich. Także wszyscy mogli się integrować i szlifować umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Po południu uczniowie i nauczyciele zwiedzili zabytki Chełma: bazylikę, dzwonnicę, kościół Rozesłania Świętych Apostołów oraz podziemia kredowe.

W drugim dniu pobytu nauczyciele spotkali się w galerii obrazów z władzami miasta: panem wiceprezydentem i panią dyrektor wydziału edukacji. Następnie nauczyciele i uczniowie pojechali do Zamościa, gzie wraz z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto, wpisane na listę zabytków UNESCO oraz pojechali do Zagrody Guciów, gdzie zwiedzili stare polskie chaty, uczyli się strzelać z łuku, a przede wszystkim wzięli udział w warsztatach pieczenia chleba. Każdy z uczestników uformował swój bochenek, wziął udział w wyrastaniu ciasta, wkładaniu chleba do pieca oraz wyjmowaniu. Na koniec wszyscy dostali ten bochenek, który przygotowywali. Warsztaty były związane z tematem projektu. Chleb odgrywa bardzo ważną rolę w kulturze polskiej i jest sztuką upiec smaczny i zdrowy chleb.

W środę uczniowie i nauczyciele pojechali do Lublina, gdzie zwiedzili najpierw Muzeum Wsi Lubelskiej (dziedzictwo kultury polskiej), następnie Zamek Lubelski z kaplicą i basztą i Stare Miasto oraz na koniec Ogród Botaniczny, gdzie przewodnik pokazał uczestnikom ciekawe gatunki roślin.

W czwartek nasi goście pojechali do Poleskiego Parku Narodowego na ścieżkę edukacyjną Dąb Dominik. Największą atrakcją ścieżki dydaktycznej „Dąb Dominik” jest zarastające Jezioro Moszne. Wędruje się do niego drogą leśną oraz drewnianymi kładkami. Na powierzchni jeziora unosi się kożuch roślinności (głównie mchów torfowców) nazywany płem bądź spleją. Po drodze będziemy mija się różne typy lasów: grądy, olsy i bory sosnowe. Na powierzchni pła można obserwować owadożerne rosiczki, kwitnące storczyki czy żurawinę błotną. Grupa zwiedziła także ośrodek ochrony żółwia błotnego. Żółw błotny jest gadem wpisanym do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek narażony na wyginięcie, prowadzenie  aktywnej ochrony tego gatunku jest więc koniecznością. Działania takie od wielu lat realizowane są w Poleskim Parku Narodowym. Polegają one między innymi na obserwacji żółwic na lęgowiskach, lokalizacji i zabezpieczaniu składanych przez samice złóż jaj przed drapieżnikami. W przypadku, gdy okres lata jest chłodny i żółwie nie zdążą wykluć się przed zimą, jaja z zagrożonych złóż przenosi się do Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego PPN. Tutaj jaja doinkubowuje się i po wykluciu żółwików opiekuje się nimi przez okres zimy. Wiosną, gdy poziom wody w otaczających lęgowiska zbiornikach jest odpowiednio wysoki, a woda nagrzana, małe żółwie po nieprzespanej pierwszej zimie są wypuszczone do naturalnych siedlisk. Na koniec wycieczki grupa wzięła udział w ognisku.

Ostatniego dnia pobytu w Polsce uczniowie wzięli udział w warsztatach garncarskich, prowadzonych przez specjalistę pana Krystiana Nowaka. Każdy z uczniów wykonał swój dzbanuszek na kole garncarskim oraz ulepił z gliny płaską figurę np. serduszko lub aniołka. Zajęcia z de coupagu przeprowadziły nauczycielki z naszej szkoły. Uczniowie ozdobili tą metodą talerze wykorzystując polskie motywy zdobnicze. Następnie nauczyciele i uczniowie zagraniczni przeprowadzili w różnych klasach SP 4 lekcje, opowiadając o swoich szkołach i regionach, prezentując także filmy i/lub prezentacje multimedialne.

Po zajęciach wszyscy obejrzeli pokazową zbiórkę harcerską, pośpiewali piosenki harcerskie i wzięli udział w harcerskich zabawach. Na koniec uczniowie zagrali turniej siatkarski. Popołudnie spędzili z rodzinami, u których mieszkali.

Nauczyciele spotkali się natomiast z koordynatorem projektu, żeby podsumować rok pracy, rozstrzygnąć konkurs na najciekawszą rzecz wykonaną z materiałów recyklingowych oraz zaplanować wstępnie pracę na przyszły rok szkolny.

Koordynator projektu
Agnieszka Raczyńska-Cyfra


Strona do prawidłowego działania używa cookies Więcej informacji

Informacja prawna: Ustawienia plików cookie na tej stronie internetowej są ustawione na "zezwalaj na pliki cookie", aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z przeglądania. Jeśli nadal używasz tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz "Akceptuj" poniżej, to wyrażasz na to zgodę.

Zamknij